AliExpress Vergi Hesaplama ve Gümrük Vergisi

AliExpress Vergi Hesaplama ve Gümrük Vergisi

Aslında başlıkta bahsettiğimiz 2 şey de aynı. AliExpress’ten aldığımız ürünler gümrükte takıldığında ödediğimiz verginin adı: Gümrük Vergisi. Detayları ise şöyle;

Gümrük vergisi nedir? Limiti kaçtır?

Basit anlamda gümrük vergisi, yurt dışından aldığımız ürünlerin tutarı belli bir limitin üzerindeyse bu tutar üzerinden ödediğimiz vergidir. Her verginin olduğu gibi 🙂 bu verginin de çeşitli sebepleri vardır. Ülke ekonomisini korumak, yerel ekonomiyi canlandırmak bu sebeplerden bazılarıdır.

Gümrük vergisi sınırı AliExpress, eBay, Amazon gibi web sitelerinde 22 euro – ortalama 25$ üzerinden hesaplanmakta. Bu tutarın üzerinde bu sitelerden ürün aldığınızda muhtemelen ürününüz gümrüğe takılacaktır.

Lafı uzatma, AliExpress vergisi hesapla” diyenler için; Ürünün geldiği ülkeye ve ağırlığına göre bu durum değişir. Bunu basit bir tablo ile anlatmaya çalışalım;

Ağırlık / ÜlkeAvrupa Birliği ÜlkeleriDiğer Ülkeler
(Çin, Japonya, Malezya vs.)
30 kg ve altı18%20%
30 kg üstü48%48%

Örnekle; Çin’den 50$ değerinde 3kg ağırlığında bir ürün aldığınız varsayalım. Bu durumda 50$*20%=10$ vergi ödemek durumunda olacaksınız.

Diğer bir örnekle; Almanya’dan 40 kg ağırlığında ve 300$ değerinde bir ürün aldınız diyelim. Burada ise 300$*48%=144$ vergi ödemek durumunda kalacaksınız.

Yazar Hakkında

Internet kafelerde başladı bizim maceramız. Okul zamanında bir öğle arası Counter'da 3-1 ile koşarken burada buldum kendimi. Bir beyaz eşya satıcısı, bir web meraklısıyım. Dahası dersen; 1 ev beyi, 1 çocuk babasıyım. :)

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The Top 3 Free Translation Tools You can Use in Daily Life
The Top 3 Websites Offering Free Translation in the Highest Quality
The Top 4 Free Translation Platforms with Text to Speech Features
The Best 3 Online Translators You can find on the Internet